RSS Коментарі

Планування

14.11.2009 Оксана Володимирівна

ІНФОРМУЄМО, РАДИМО, ПЛАНУЄМО У 2018 РОЦІ

Під час підготовки планів роботи на 2018 рік радимо врахувати:

 • Європа оголосила 2018-й рік Роком культурної спадщини (Year of Cultural Heritage). З такою ініціативою виступила ініціативна група на чолі з членом Єврокомісії з питань освіти, культури, молоді та спорту Тібор Наврачічем, її підтримав Європарламент, Рада ЄС і голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. Цей масштабний проект допоможе донести до великої кількості людей інформацію про багатющу європейську культурну спадщину, аби вони дізналися про неї, оцінили це багатство, допомогли його зберегти і примножити.
 • Президент України оголосив 2018 рік – Роком реалізації правопросвітницького проекту “Я маю право!”
 • Президент України оголосив 2018 рік – Роком бізнесу в Україні.
 • Кабінет Міністрів України підтримав проект указу Президента України про оголошення 2018 року Роком охорони культурної спадщини.
 • 2017-2018 навчальний рік оголошено Роком української мови у Німеччині та німецької мови в Україні.                                                                                          Рішення про проведення Українсько-німецького року мов було прийнято у 2016 році міністрами закордонних справ обох країн, щоб через 25 років після початку дипломатичних відносин поглибити взаємну довіру та дружбу між Німеччиною та Україною, а також ще більше розвинути співпрацю у сферах освіти та культури.
 • На Всеукраїнській серпневій конференції педагогічних працівників Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман оголосив 2018-й роком продовження розвитку української освіти.
 • ЮНЕСКО оголосило, що статус «Всесвітня столиця книги – 2018» отримало м. Афіни (Греція).
 • ЄС оголосив у 2018 році м. Неймеген (Нідерлади) – «зеленою» столицею Європи, а столицю Мальти м. Валетта та м. Леуварден (Нідерланди) – культурними столицями Європи.
 • 2018-й – рік Слова Божого в Україні. Таке рішення прийняла Всеукраїнська рада церков.

Міжнародні десятиліття за рішенням ООН оголошено:

 • 2011 – 2020 рр. – Десятиріччям дій із забезпечення безпеки дорожнього руху;
 • 2011 – 2020 рр. – Десятиріччям біорізноманітності;
 • 2013 – 2022 рр. – Міжнародним десятиріччям зближення культур;
 • 2014 – 2024 рр. – Десятиріччям стійкої енергетики для всіх;
 • 2010 – 2020 рр. – Десятиріччям, присвяченим пустелям та боротьбі із спустеленням;
 • 2016 – 2025 рр. – Десятиріччям дій Організації Об’єднаних Націй з проблем харчування.

Пам’ятні дати для України:

 • 100 років від дня прийняття ІV Універсалу Української Центральної Ради (1918)

Його ухвалення мало велике значення для українського національного руху, оскільки цей документ гарантував незалежність УНР, а також окреслював особливості зовнішньої політики України як незалежної держави. Також універсал зазначав намір укладання Конституції УНР.

 • 100 років бою під Крутами, що відбувся під час наступу більшовицьких військ на Київ (1918)

Тоді за свободу України полягли нескорені герої, що виступили проти терору радянської Росії. Сотні студентів, що було інтелектуальною елітою України, померли на неоголошеній війні у нерівному бою.

 • 310 років від часу Батуринської трагедії

На жаль, Івану Мазепі, який вирішив не упустити шанс і розпочати війну з країною-загарбником, так і не вдалося звільнити нашу державу він національного московського гніту, а цей день назавжди залишиться чорною сторінкою української історії.

 

Пам’ятні дати для української культури:

 • 150 років від часу заснування „Просвіти” (1868) – культурно-освітньої громадської організації в Україні

Товариство «Просвіта», що було засноване у місті Львові, протягом достатньо довгого часу було центром відродження української національного духу та збагачення культурної спадщини країни. 

 • 100років з моменту створення Національної заслуженої капели бандуристів України ім. Г. Майбороди (1918)

Капела українських бандуристів імені Г. І. Майбороди, що неодноразово була відзначена найвищими державними нагородами, була створена у місті Києві. Ініціатором заснування знаменитого колективу був Василь Ємець. На сьогоднішній день пріоритетним завданням для колективу є збагачення традиційного репертуару капели вже у незалежній України.

 • 100 років з часу заснування Національної академії наук України (14.11.1918)

Вона залишається найвищою науковою інституцією в країні. В стінах академії працюють провідні вчені, що досліджують актуальні питання в різноманітних галузях науки. Слід зазначити, що першим головую НАН України був видатний учений В.І. Вернадський, праці якого цитують у всьому світі.

 • 100 років з часу заснування Національної бібліотеки України імені В. Вернадського НАН України (1918)

У 1918 році відбулося відкриття головного наукового центра країни, що входить в перелік двадцяти найбільших бібліотек на планеті.

 • 70 років з моменту відкриття Національного музею ім. Т.Г. Шевченка у Києві (1948)

Музейна спадщини Шевченка була гострим питанням для тодішньої Української влади. Тільки в 1948 році за ініціативи славетного українського поета Павла Тичини, який тоді очолював Міністерство освіти, а також відомого письменника Миколи Бажана, який також працював в українському уряді, було вирішено відкрити Національний музей Кобзаря в м. Києві, де він працює і на сьогоднішній день.

У 2018 році виповнюється:

 • 155 років з дня народження Владислава Городецького, видатного українського архітектора (4 червня)

Зодчий, архітектор-новатор, мисливець, спортсмен, художник за покликанням, освітою і переконаннями, він створював архітектурне обличчя Києва навіть на зовсім непридатних для будівництва кручах. Його шедеври прикрашають міста в Україні, Польщі, Ірані.

 • 150 років з дня народження М.Ф. Чернявського, видатного українського письменника (3 січня)

М. Чернявський писав поезії, новели, а також перекладав твори зарубіжних авторів. Письменник часто оспівував красу рідного краю та виступав проти жорстокості революційних рухів.

 • 105 років з дня смерті Лесі Українки, української поетеси, перекладачки, культурного діяча (1 серпня)

Леся Українка – це, безсумнівно, найвидатніша українська поетеса, яка подарувала українській літературній спадщині цілу низку творів, що тепер мають світову славу. 

 • 100років з народження О.Т. Гончара, українського письменника та громадського діяча (3 квітня)

Олесь Гончар – це одне із найгучніших імен в українській літературі XX століття. Професійний журналіст, критик та письменник, який ще й приймав участь у Великій Вітчизняній війні, назавжди викарбував своє ім’я на сторінках української історії. Романи «Собор», «Тронка», а також його чисельні новели були високо оцінені критиками та читачами.

 • 100 років з дня народження Б.Є. Патона, видатного українського вченого у галузі зварювання, металургії та технології металів (27 листопада)

Нагороди і премії, якими відзначений український вчений із світовим ім’ям, складно перерахувати. Він – Герой України, з 1962 року – беззмінний президент Національної академії наук України, автор і співавтор понад 700 винаходів (500 іноземних патентів), більше 1200 публікацій, в т.ч. 20 монографій. А ще він 65 роківочолює відомий у всому світі Інститут електрозварювання імені його батька – Євгена Оскаровича Патона.

 • 100 років з дня народження видатного українського педагога, вченого зі світовим ім’ям В.О. Сухомлинського (28 вересня)

Він є автором 48 монографій, понад 600 статей, 1500 оповідань і казок  для дітей.  Пропагуючи в засаді виховання колективізму в учнів, Василь Сухомлинський віддавав належне трудовому вихованню в школі.

 • 100 років з дня народження українського композитора, великого пісняра П.І. Майбороди (1 грудня)

Його твори увійшли до золотої скарбниці української музики. Проста і зворушлива пісня, без перебільшення, – справжній діамант нашого пісенного мистецтва, облетіла весь світ і так сподобалася світові, що до неї продовжують звертатися виконавці все нових і нових поколінь.

 • 80 років із дня народження видатного поета, літературознавця, правозахисника В.С. Стуса (6 січня)

За власні переконання щодо необхідності збереження й розвитку української культури один із найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників Василь Стус зазнав репресій з боку радянської влади. Його творчість була заборонена, а він сам був засуджений до тривалого перебування в місцях позбавлення волі, де й загинув.

 • 80 років з дня народження письменника, режисера, культурного, громадського і політичного діяча Л.С. Танюка (8 липня)

Знаний українець, один із творців культурного простору незалежної української держави Лесь Танюк є автором і свіавтором понад 60 законів, ініціатором 24 постанов Верховної Ради України і 19 парламентських слухань, присвячених символіці, українській мові, вшануванню жертв Голодомору 1932-1933 рр., понад 1000 публікацій на теми мистецтва, філософії і політики. Народний артист України (2008), член Національних спілок письменників та кінематографістів, член Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, професор, нагороджений орденами й медалями, почесними відзнаками.

 • 80 років від дня народження Л.Д. Кучми, українського політичного і державного діяча, Президента України ( 9 серпня)

Він обіймав посаду Президента України десять років. Це поки що більше, ніж будь-який інший президент в історії незалежної України. Вперше його обрано президентом в липні 1994 року, а через п’ять року (у листопаді 1999 р.) він повторно зайняв цю посади, отримавши найбільшу кількість голосів.

 • 65 років з дня народженняКвітки Цісик та 10 років від заснування у м. Львові проекту “Незабутня Квітка” (4 ківтня)

Квітка Цісик є відомою американською співачкою українського походження, оперна і блюзова співачка, виконавиця українських народних і популярних пісень.

Основні заходи, в яких передбачена участь бібліотек,

що обслуговують юнацтво:

 • Всеукраїнський молодіжний бібліокараван «Читай, юність!», м. Львів (24 – 25 квітня 2018 р.)
 • Всеукраїнське соціологічне дослідження «Бібліотека і громада: крок назустріч» (березень – вересень 2018 р.);
 • Всеукраїнське анкетування «Втрачений читач: 10 років поспіль»
 • Всеукраїнське анкетування «Компетенція бібліотекаря в інформаційному суспільстві ХХІ століття»
 • Проблемне навчання методистів обласних бібліотек для юнацтва (молоді), м. Київ, ДБУ для юнацтва (21 – 23 травня 2018 р.)
 • Школа керівника, м. Київ, ДБУ для юнацтва (23 – 24 жовтня 2018 р.)
 • VІІІ Школа професійної майстерності «Молодий професіонал бібліотеки для юнацтва», м. Київ, ДБУ для юнацтва (22 листопада 2018 р.)
 • Скайп-спілкування (вебінари) з нагоди відзначення 20-річчя інформаційного вісника «Бібліосвіт», щоквартально
 • Заняття з підвищення кваліфікації бібліотечних працівників центральних районних, міських та (або) сільських бібліотек, що обслуговують юнацтво «Можливості бібліотеки в контексті реалізації освітньої реформи», жовтень 2018 р.
 • Обласний конкурс патріотичного вірша «З Україною в серці», березень – вересень 2018 р.

Тижні

 • Всеукраїнський тиждень дитячого читання– березень, останній тиждень
 • Глобальний тиждень безпечного дорожнього руху ООН– квітень, останній тиждень
 • Міжнародний тиждень освіти в галузі мистецтва– травень, останній тиждень
 • Тиждень фізичної культури– вересень, перша декада
 • Всесвітній тиждень космосу– жовтень, перший тиждень
 • Тиждень роззброєння – жовтень, останній тиждень
 • Тиждень знань із основ безпеки життєдіяльності– жовтень – листопад
 • Всеукраїнський тиждень права– грудень, другий тиждень

Цього року відзначаємо:

Січень 2018

2 січня, вівторок – День в’язня

22 січня,понеділок – День Соборності України

27 січня, субота – Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту

29 січня, понеділок – День пам’яті Героїв Крут

Лютий 2018

15 лютого, четвер – День пам’яті воїнів – інтернаціоналістів

20 лютого, вівторок – День Героїв Небесної Сотні

21 лютого, середа – Міжнародний день рідної мови

Березень 2018

9 березня, п’ятниця – День народження Тараса Шевченка

17 березня, субота – Створено Українську Центральну Раду, 1917

20 березня, вівторок – Міжнародний день щастя

21 березня, середа – Всесвітній день поезії

27 березня, вівторок – Міжнародний день театру

Квітень 2018

1 квітня, неділя – День сміху, Міжнародний день птахів

4 квітня, середа – День створення НАТО

7 квітня, субота – Всесвітній день здоров’я

11 квітня, середа – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів

18 квітня, середа – День пам’яток історії та культуриМіжнародний день пам’яток та історичних місць

21 квітня, субота – День довкілля

22 квітня, неділя – Всесвітній день Землі

23 квітня, понеділок – Всесвітній день книги і аматорського права

26 квітня, четвер – Міжнародний день пам’яті Чорнобиля, Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф (Міжнародний день пам’яті про чорнобильську катастрофу)

Травень 2018

3 травня, четвер – Всесвітній день свободи преси

8 травня, вівторок – День пам’яті та примирення в Україні, Дні пам’яті та примирення, присвячені пам’яті жертв Другої світової війни

9 травня, середа – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

15 травня, вівторок – Міжнародний день сім’ї

18 травня, п’ятниця – Міжнародний день музеїв, День скорботи і пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу

19 травня, субота  – День Європи

20 травня, неділя – День пам’яті жертв політичних репресійДень пам’яті померлих від СНІДу

24 травня, четвер – День слов’янської писемності і культури

29 травня, вівторок Міжнародний день миротворця

31 травня, четвер – Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням

Червень 2018

1 червня, п’ятниця  – Міжнародний день захисту дітей

5 червня, вівторок – Всесвітній день охорони навколишнього середовища

13 червня, середа – День визволення Маріуполя від російських окупантів

22 червня, п’ятниця – День скорботи і вшанування пам’яті жертв Війни в Україні

26 червня, вівторок – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками і їх незаконним обігом

28 червня, четвер – День Конституції України

Липень 2018

1 липня, неділя День Військово-Морських Сил Збройних Сил України 

5 липня, четвер – День звільнення міста Краматорська від проросійських терористів, День звільнення міста Слов’янська від проросійських терористів

22 липня, неділя – День визволення Сєвєродонецька від незаконних збройних формувань

28 липня, субота – День хрещення Київської Русі – України

Серпень 2018

12 серпня, неділя – Міжнародний день молоді

18 серпня, субота – Всесвітній день бездомних тварин

23 серпня, четвер – День Державного Прапора України, Європейський День пам’яті жертв сталінізму і нацизмуМіжнародний день пам’яті жертв работоргівлі та її ліквідації

24 серпня, п’ятниця – День Незалежності України

Вересень 2018

1 вересня, субота – День знань

2 вересня, неділя – День закінчення Другої світової війни

4 вересня, вівторок – Над будинком Верховної Ради України у 1991 було піднято жовто-блакитний прапор

8 вересня, субота – Міжнародний день грамотності, День українського кіно, День фізичної культури і спорту
21 вересня, п’ятниця Міжнародний день миру

22 вересня, субота – День партизанської слави України

30 вересня, неділя – Всеукраїнський День бібліотек

Жовтень 2018

1 жовтня, понеділок – Міжнародний день людей похилого віку, Міжнародний день музики 

14 жовтня, неділя – День українського козацтва, День захисника України

18 жовтня, четвер – Україна увійшла до Ради Європи

27 жовтня, субота – Всесвітній день аудіовізуальної спадщини

28 жовтня, неділя – День визволення України від фашистських загарбників

Листопад 2018

9 листопада, п’ятниця – День української писемності і мови, Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва

16 листопада, п’ятниця – Міжнародний день толерантності

17 листопада, субота – День студента в Україні

18 листопада, неділя – Всесвітній день пам’яті жертв дорожніх аварій

21 листопада, середа – День Гідності та Свободи України

24 листопада, субота – День пам’яті жертв голодомору

25 листопада, неділя – Міжнародний день боротьби за ліквідацію насилля над жінками

Грудень 2018

1 грудня, субота – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

3 грудня, понеділок – Міжнародний день з інвалідністю

6 грудня, четвер – День Збройних Сил України

10 грудня, понеділок – День прав людини

14 грудня, п’ятниця – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

 

Пропонуємо добірку найкращих та найвідоміших

книг – ювілярів 2018 року:

 • 665років – збірці новел «Декамерон» (1353) Джованні Боккаччо;
 • 485років – роману «Гаргантюа і Пантагрюель» (1533) Франсуа Рабле;
 • 425років – п’єсі «Приборкання норовливої» (1593) Вільяма Шекспіра;
 • 210років- першій частині драми «Фауст» (1808) ЙоганаВольфганга Гете; 200років – поемі «Паломництво Чайльд Гарольда» (1818) Джорджа Гордона Байрона;
 • 195років – історичному роману «Квентін Дорвард» (1823) Вальтера Скотта;
 • 190років – поемі «Полтава» (1828) Олександра Пушкіна;
 • 185років – повісті «Конотопська відьма» (1833) Григорія Квітки- Основ’яненка;
 • 185років – роману «Євгенія Гранде» (1833) Оноре де Бальзака;
 • 180років – історичній поемі «Пісня про царя Івана Васильовича, молодого опричника і удалого купця Калашникова» (1838) Михайла Лєрмонтова;
 • 180років – роману «Пригоди Олівера Твіста» (1838) Чарльза Діккенса;
 • 175років – роману «Консуело» (1843) Жорж Санд;
 • 175років – оповіданню «Золотий жук» (1843) Едгара По;
 • 170років – роману «Домбі і син» (1848) Чарльза Діккенса;
 • 170років – роману «Ярмарок марнославства» (1848), Вільяма Теккерея;
 • 150років – роману «Діти капітана Гранта» (1868) Жуля Верна;
 • 140років – роману «П’ятнадцятирічний капітан» (1878) Жуля Верна;
 • 135років – драмі «Не судилося» (1883) Михайла Старицького;
 • 135років – роману «Острів скарбів» (1883) Роберта-Луїса Стівенсона;
 • 65 років – роману «Огненне коло» (1953) Івана Багряного;
 • 50років- історичному роману «Диво» (1968) Павла Загребельного;
 • 45років – трилогії «Тореадори з Васюківки» (1973) Всеволода Нестайка;
 • 45років- роману «Смерть у Києві» (1973) Павла Загребельного;
 • 35 років- історичному роману «Я, Богдан» (1983) Павла Загребельного.

Всі перераховані книги-ювіляри 2018 року стали вагомим внеском у розвиток літератури, тому їх по праву називають світовою класикою. Ці книги є на поличках книгозбірень і продовжують вабити до себе читачів.

Коментарів поки немає. Будь першим!

Залишити коментар